Selecteer een pagina

Wij merken dat er veel onduidelijkheid leeft over standpunten die al dan niet af te leiden zijn uit het wel of niet stellen van vragen over het Schaffelaartheater en daar willen wij als CDA op reageren.

In de afgelopen commissievergadering is er veel informatie gedeeld en zijn er vragen gesteld. Dat is ook de bedoeling als er een onderwerp wordt besproken in een commissievergadering. Er kunnen vragen worden gesteld aan insprekers, aan partijen onder elkaar en aan het college. Politieke standpunten behoren in de commissie niet aan de orde te komen en daar heeft het CDA zich aan gehouden. Het is de bedoeling om een politiek standpunt in te nemen tijdens de raadsvergadering. En dat zullen we ook doen.

Wij hebben ook gemerkt dat beeldvorming een belangrijke rol speelt rondom het theater. Voordat je het weet ontstaat er een beeld en dat gaat vervolgens een eigen rol spelen. Voor alle duidelijkheid: wij zijn als CDA altijd voor het theater geweest en dat is nog steeds het geval. Geen enkele uitspraak van ons geeft aanleiding om hier anders over te denken. Als het om Coulissen gaat doen wij niet mee aan de negatieve beeldvorming over dit bedrijf. Deze mannen laten zien dat ze met veel passie een prachtig theater neerzetten in Bussum en Huizen. Daar is niets tegen in te brengen. Echter, waar het om gaat is dat wij in Barneveld een (vrijwillig) theaterbestuur hebben dat de afgelopen tijd heeft laten zien dat we in Barneveld ook zonder inbreng van buitenaf en met inzet van veel betrokken en gepassioneerde vrijwilligers in staat zijn om een prachtig theater neer te zetten. Alleen het kost wat meer.

Nu ligt er een voorstel van het college dat veel goede elementen bevat en kansen biedt voor het bestuur.

  1. Er wordt een meerjarige subsidiering van het theater voorgesteld. Dat is op zich al winst omdat het zekerheid biedt voor meerdere jaren.
  2. Ook wordt de lening van een half miljoen die vorig jaar verstrekt is kwijtgescholden.
  3. Het belang van het theater voor de Barneveldse gemeenschap wordt duidelijk verwoord en de gewenste effecten (wat wil je bereiken met je geld) staat er goed in omschreven.

Er zijn echter ook nog een paar onderdelen waar wij onze vraagtekens bij hebben. Daar moet wat het CDA betreft nog wat meer duidelijkheid over komen.

Allereerst de hoogte van het subsidie

Het subsidie start op € 420.000 in het eerste jaar en bouwt af tot € 250.000 in het vierde jaar. Dat is gebaseerd op een voorstel dat Coulissen heeft neergelegd bij de gemeente. En daar wringt de schoen. Het bestuur kan geen theater met de gewenste programmering exploiteren voor dat bedrag. Dit is ook de uitkomst van het onderzoek van LAgroup. De vraag die boven de markt hangt is dan ook: hoe realistisch is dat bedrag. Is dat gedegen onderbouwd of gaat het om een schatting? Daar moet meer duidelijkheid over komen.

Ten tweede de governance

Wij hebben behoefte aan helderheid over de governance. Bijvoorbeeld: hoe lopen de geldstromen en wie monitort of de gewenste effecten zijn bereikt? Er is gesproken over een tussen-BV die een rol zou kunnen vervullen hierbij. Wij willen graag duidelijkheid over de rollen en verantwoordelijkheden en hoe dat er uitziet qua organisatie.

Als laatste de borging van de “couleur locale”

Het CDA vindt het heel belangrijk om de Barneveldse eigenheid van het theater te waarborgen. De vrijwilligers vervullen hierbij een belangrijke rol als ambassadeurs van het theater. Maar ook de mogelijkheden die geboden wordt aan Barneveldse inwoners en bedrijven om betrokken te zijn bij het theater, bijvoorbeeld door vrienden van Jan te worden of door te sponsoren zijn belangrijk om het “ons theater” te maken. Dat vinden wij een belangrijke toegevoegde waarde. Dat willen we graag behouden.

Dit zijn de punten die we de komende dagen verder zullen bespreken en ook in de komende raadsvergadering naar voren zullen brengen.

Voor het CDA gold en geldt nog steeds: wij zijn trots op het huidige theater en we zullen ons blijven inzetten voor een duurzaam en breed gedragen theater in Barneveld.

(Bron afbeelding: Barneveldse Krant)